نورفرابنفش چیست؟

نورفرابنفش نوعی از امواج الکترومغناطیس است که دارای طول موج 10 تا 400 نانومتر است.کوتاه تر از نور بینایی و بلندتر از اشعه ایکس.لامپ های با فشار کم را میتوان با استفاده از تیوب فلوئورسانت به علاوه ی جیوه ایجاد کرد.

 لامپ UV نور را با دو پیک اصلی با طول موج های باند UVCدر طول موج های 253.7 و 185 نانومتری منتشر می کنند.زیرا  جیوه داخل تیوب وجود دارد و هم چنین نورهای مرئی نیز وجود دارند.

 

نورفرابنفش

نورفرابنفش چه چیزهایی از آب را از بین می برد ؟

در حدود 85 تا 90 درصد پرتوهای UV  تولیدی این لامپ ها دارای طول موج 253.7 نانومتر هستند.و حدود 5 تا 10 درصد دارای 185 نانومتر هستند .برای استفاده در تصفیه ی آب از یک محفظه ی مصنوعی کوارتز استفاده می شود تا جذب نور 185 نانومتری عبوری از لامپ به آب حداقل شود.

 

پرتو های UV از رشد میکروبیولوژیکی جلوگیری می کند و همچنین ترکیبات آلی را با اسیدیته کردن گونه ها و در نهایت تبدیل ان ها به کربن دی اکسید از بین می برد.نورفرابنفش همچنین میتواند گونه های کلورین و کلورامین را از آب نابود سازد.

 

نورفرابنفش چطوری کار می کند؟

یک منبع نورفرابنفش (UV)معمولا از یک لامپ فرابنفش که بر روی یک تیوب کوارتز سوار شده و در وسط یک تیوب فولادی ضر زنگ قرار دارد تشکیل شده است.آب از بین ناحیه ی بین کوارتز و تیوب فولادی عبور می کند فرابنفش بر روی ناخالصی های آب از دو راه مستقی تاثیر می گذارد.

UV با طول موج  235.7 نانومتری تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد باکتری ها گذاشته و ساختار DNA وRNA را در دز های پایین آسیب می زند دزهای بالاتر خاصیت زیست کش دارند.نورفرابنفش در طول موج 185 نانومتری خاصیت فراوانی در اکسید کردن دارد که میتواند مولکول های بزرگ زیستی را از بین ببرد و آن ها را به ترکیبات یونی کوچکتر تبدیل کند.

 

 

فواید نورفرابنفش(UV) چیست؟

قرارگیری آب در طول موج های زیر 200 نانومتری همراه با تبادل یونی بسیار راه موثرتری برای از بین بردن آخرین بازمانده های میکروبی و میکرو ارگانیسم ها می باشد.نورفرابنفش در 254 نانومتر نیز راه مناسبی برای نابودی باکتری هاست.مهمترین فایده ی آن بی نیاز بودن از نگهداری مگر تعویض سالیانه می باشد. همچنین آب فقط در تماس کوارتز پیرامون می باشد که می تواند آلودگی را بسیار کم کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *