اتصالات شیرآلات:

اتصال شیر باید به دقت انجام شود که پس از اتصال شیر نشت نداشته باشد یا آسیب نبیند .اتصالات شیرآلات از اهمیت بالایی برخوردار است. این اتصال به طور کلی سه نوع میباشد:

  1. اتصال رزوه ای 
  2.  اتصال فلنجی
  3. اتصال جوشی

اتصالات رزوه ای

اتصالات رزوه ای به اجزای کوچک ( پیچ و مهره) نیاز ندارد و باعث صرفه جویی در هزینه می شود.با این حال، در این نوع اتصال تعمیرات مشکل است.

انواع اتصال رزوه ای:رزوه داخلی و خارجی و رزوه مخروطی و موازی…بیشتر ولوها از نوع مخروطی هستند.

اتصالات فلنجی

در اتصال فلنجی معمولا از واشر یا گسکت نرم برای محکم کردن اتصال استفاده می شود.در این نوع اتصال فلنج لوله ها به فلنجهای دو طرف شیر متصل می شوند .

انواع فلنجها: فلنج کور، فلنج گردندار جوشی، فلنج روکار، فلنج با جوش سوکتی، فلنج لبه دار، فلنج رزوه ای و فلنج اُریفیس.

اتصالات

اتصالات جوشی

خود به دو دسته ی زیر تقسیم می شود:

1. اتصال جوش سوکتی             

2. اتصال جوش لب به لب 

1.در اتصالات جوشی، با توجه به این که قطر خارجی لوله از قطر داخلی مجرا (سوکت) شیر کمتر است، حدود چند میلیمتر لوله را به داخل سوکت هدایت می کنیم و جوشکاری را پیرامون محیط لوله ابتدای مجرای شیر انجام می دهیم.

مزایای این اتصال: اتصال برای شیرهای با سایز کوچک ودائمی بودن آن و قابلیت اطمینان بالا در عدم نشتی.

2.اتصال جوش لب به لب 

این نوع اتصال، ابتدا دو انتهای شیر به صورت مایل تراشیده میشوند به گونه ای که با ضخامت لوله و دو انتهای آن که دارای لبه های مایل هستند،تطابق یابند. اصطلاحا به این عمل beveling گفته می شود.

از این اتصال  تنها برای شیرهای فولادی در سایزهای 50 میلیمتر و بیشتر، و در کاربری های با فشار و دمای بالا و عدم نیاز به جداسازی مکرر استفاده می شود.

اتصالات جوشی برای اکثر کاربردها همچون پالایشگاه ها، صنایع نفت و گاز، جایگاه های سوخت و … کاربرد بسیار ویژه ای دارد.

از مزایای این نوع اتصال میتوان به استحکام بالا، آب بندی مناسب و بدون نشتی، هزینه نسبتا پایین و ظاهر نسبتا صاف و براق اشاره کرد.