لجن خشک کن:

شرکت پیوند آب سپاهان در اردیبهشت ٩۶ اقدام به ساخت دستگاه لجن خشک کن ( اسکروپرس )به روش مولتی دیسک در تصفیه خانه مجموعه اصفهان سیتی سنتر و شهرک راه آهن اصفهان با دبی ۵.۵ مترمکعب نمود.

 

هر فرآیندی که در صنعت و طبیعت رخ می دهد در نهایت علاوه بر محصول فرآیند از خود ماده زائد به  جای می گذارد که در تصفیه فاضلاب به طور عامیانه لجن گفته می شود،که باید به طور مناسب و صحیح دفع گردد. معمولاً برای دفع لجن، آن را از طریق آبگیری خشک می کنند،که به آن،فرآیند لجن خشک کن می گویند.

شرکت پیوند آب سپاهان در اردیبهشت ٩۶ اقدام به ساخت دستگاه لجن خشک کن ( اسکروپرس )به روش مولتی دیسک در تصفیه خانه مجموعه اصفهان سیتی سنتر و شهرک راه آهن اصفهان با دبی ۵.۵ مترمکعب نمود.

 

دستگاه آبگیری لجن فاضلاب به روش اسکروپرس ساخت شرکت فنی مهندسی پیوند آب سپاهان  

 

لجن خشک کن سیتی سنتر

 

روش کاردستگاه لجن خشک کن:

بدین منظور معمولا از روش تغلیظ و آبگیری لجن استفاده می شود. آماده سازی یا اصلاح کیفیت شیمیایی لجن در واقع فرایندی فیزیکی-شیمیایی است که موجب تسهیل حذف آب و بازیافت مواد جامد لجن می شود. در اغلب موارد به منظور آماده سازی لجن از مواد شیمیایی معدنی – آلومینیوم سولفات، سولفات آهن، کلرید آهن، اهک و سامانه های پلی الکرولیت آلی-کیتوسان،کربوکسی متیل سلولزو … استفاده می شود.

لجن 

در یک فرایند تصفیه فاضلاب، لجن حاصل از تصفیه معمولا حاوی مواد آلی ، پاتوژن ها و بیش از 95 درصد آب است. سیستم های فرآوری و دفع لجن عمدتا شامل فرایندهای هضم برای حذف مواد آلی و پاتوژنها و تغلیظ و آبگیری برای کاهش حجم لجن و دفع آب اضافی هستند.

بسترهای های خشک کننده و لاگونها علاوه بر مشکلات ناشی از ایجاد بوی متعفن زیاد، نیاز به فضای بسیار زیاد جهت عملیات آبگیری می باشند. خشک کن های حرارتی نیز مصرف انرژی بسیار بالایی دارند و از نظر هزینه های عملیاتی بهینه نمی باشند .

علاوه بر این کنترل آلودگی زیست محیطی ناشی از گازهای خروجی نیز از معضلات استفاده از این سیستم ها می باشد. 

 

دستگاه لجن خشک کن روستای اژیه

لجن خشک کن به روش مولتی دیسک با دبی ١.۵ مترمکعب در ساعت

محل پروژه: تصفیه خانه بهداشتی روستای اژیه اصفهان

کارفرما: شرکت آبفای اصفهان

 

 

روش کار:

لجن مازاد از تصفیه خانه های بیولوژیکی از قبیل تصفیه خانه های صنعتی و شهری، صنایع غذایی و نساجی با غلظت 0.2% الی 5% و MLSS در رنج 2000 الی 50000 میلی گرم در لیتر وارد مخزن فلاک ساز (Flocculation) شده و ضمن تزریق مواد منعقد کننده ی مناسب، توسط همزن تعبیه شده لخته های لجن ایجاد شده و وارد سیلندر اسکرو پرس (Screw press) می شود.

در این مرحله با توجه به نوع و غلظت لجن بر طبق طراحی انجام شده بر روی گام اسکرو وارد قسمت آبگیر (Dewatering zone) سیلندر شده و سپس وارد قسمت تحت فشار (Pressurizer zone) شده و کاملاً به صورت فشرده و پرک شده از دستگاه خارج می شود. این دستگاه با توجه به استهلاک بسیار پایین مکانیکی و صرف انرژی و نیروی انسانی آن نسبت به سایر گزینه های دستگاه لجن خشک کن مقرون به صرفه است.