میکرواسترینرها

 

میکرواسترینرها آشغالگیر های درام چرخانی هستند که در مخازن سر باز با یک محیط فشاری نصب شده اند که معمولاً متشکل از یک صفحه ریز سیمی فولادی ضد زنگ است که در حاشیه درام نصب می شود. حدود 75 درصداز قطر خود (66 درصد مساحت میکرواسرینر) در زیر آب قرار می گیرد و با سرعت 0.5 تا 5 دور در دقیقه(سرعت درام 3-50 متر در دقیقه) می چرخد.
آب یا پسابی که باید تصفیه شود تحت نیروی گرانش به صورت محوری از وسط وارد میکرواسترینر می شود و به صورت شعاعی ازسطح صفحه منفذ دار خارج می شود و ذرات معلق را در داخل خود رسوب می دهد و پساب صاف شده از سطح زیرین جمع آوری و خارج می گردد .

تمیز کردن میکرواسترینر

تمیز کردن میکرواسترینر توسط عمل بک واش انجام می شود . یک ردیف جت آب در طول میکرواسترینر که با فشار حدود 2.5 بار کار می کنند، ذرات معلق به دام افتاده توسط صفحه میکرواسترینر به بالای میکرواسترینر می چرخند و در آنجا توسط قیفی که تمام طول میکرواسترینر رامی گذراند، شستشو داده می شوند و توسط لوله ای که به عنوان محور مجموعه میکرواسترینر نیز عمل می کند، به خارج منتقل می شوند.

جت های آب حدود 1 تا 1.5 درصد از کل مقدار آب صاف شده را مصرف می کنند، اما این آب شستشو باید فیلتر و گندزدایی شود.
میکرواسترینرها باعث بهبود کیفیت فیزیکی آب می شوند اما هیچ تغییری در ویژگی های شیمیایی آب ایجاد نمی کنند.

آب ایده آل برای میکرواسترینینگ،آب دریاچه یا مخازن بزرگی است که حاوی مقدار زیادی ماده معلق نباشد، اماحاوی مقادیر متوسطی زئوپلانکتون، جلبک و سایر ذرات با اندازه میکروسکوپی باشد. حذف کل جلبک بسته به اندازه ، بین 50 تا 75 درصد است. هنگامی که برای حذف زئوپلانکتون استفاده می شود، میکرواسترینرها در ابتدایا انتهای فرآیند تصفیه قرار می گیرند.

صفحه هایی که معمولاً برای آب‌های ذخیره‌شده استفاده می‌شوند از سیم‌های فولادی ضد زنگ بافته شده با قطر 0.05 میلی‌متر با دهانه‌های 23 و 35 میکرومتر ساخته شده‌اند. با این حال،یک شبکه درشت تر در دیافراگم 200 میکرومتر گاهی اوقات بعد از فیلترهای کربن فعال گرانولی (GAC) برای حذف ذرات فرساینده کربن و هر گونه فلور باکتریایی یا زئوپلانکتون که گاهی اوقات در فیلترهای GAC ایجاد می شود، استفاده می شود.

عملکرد میکرواسترینر

عملکرد میکرواسترینر کاملا اتوماتیک است. یک صفحه میکرواسترینر در صورت قرار دادن بار زیاد روی آن به راحتی می تواند آسیب ببیند. از این رو، سراسر صفحه باید نظارت شود و در صورت نزدیک شدن به حداکثر مقدارمطلوب، زنگ هشدار راه اندازی شود. سرعت چرخش مجموعه میکرواسترینر را می توان به گونه ای تنظیم کرد که افت هد تفاضلی بهینه در سراسرصفحات برای دستیابی به حداکثر راندمان حذف صرف نظر از جریان یا کیفیت آب
خام حفظ شود.

اکثر تاسیسات دارای یک سرریز کنارگذرخودکار هستند که در هنگام بارگیری بیش از حد صفحات،آب بدون فشار را منحرف می کند. گسترده ترین و موفق ترین استفاده آنها در تامین آب، کاهش بار روی فیلترهای شنی سریع یا کند بوده است، به طوری که زمان کار این فیلترها بین تمیز کردن طولانی تر می شود و در نتیجه خروجی آنها تا 50٪ افزایش می یابد.

در مقایسه با سایر فیلترها، میکرواسترینرها (که دارای نرخ بارگذاری سطحی تا 80 متر مکعب در ساعت بر ساعت هستند) به فضای کمتری نیاز دارند و افت فشارکمتری ایجاد می‌کنند و سرمایه و هزینه های جاری آنها کمتر است.