فیلتر شنی(sand filter)

فیلترشنی مورد استفاده در پروژه های شرکت فنی مهندسی پیوند آب سپاهان مخازن تحت فشار یا اتمسفریکی هستند که از فولاد یا فایبر گلاس تشکیل شده اند و شامل بستری از شن و ماسه خالص با شکل تقریبی استوانه ای می باشند.

انواع فیلترهای مورد استفاده در فرآیند تصفیه فاضلاب

فیلترشنی: در صورتی که در مخازن تحت فشار استوانه ای از شن به صورت لایه های مختلف استفاده گردد فیلتر ایجادشده را فیلترشنی می نامند. معمولا از فیلترشنی جهت تصفیه تکمیلی پساب و یا تصفیه آب خاکستری استفاده می گردد.

لایه بندی سیلیس در مخازن به گونه ای می باشد که از بالا به پایین قطر سیلیس مورد استفاده کاهش می یابد. لازم به ذکر است جهت افزایش عملکرد فیلترشنی حدود 3/1 مخزن با سیلیس پر می گردد و مابقی جهت انجام عملیات فیلتر و بک واش خالی می ماند.

فیلترهای آنترازیست:

در صورتی که به جای استفاده از سیلیس در مخازن از آنترازیست استفاده گردد، فیلتر مورد استفاده به فیلتر آنترازیست تبدیل می گردد. از فیلترهای آنترازیست معمولا بین دو فیلترشنی و کربن استفاده می گردد.

فیلترهای کربن: در صورت استفاده از کربن اکتیو در مخازن فیلتر مورد نظر به فیلتر کربن تبدیل می گردد. از فیلترکربن معمولا بعد از فیلترشنی یا آنترازیست استفاده می گردد.

عملکرد فیلترشنی:

در هنگام تصفیه، آب کثیف از لوله ورودی وارد فیلتر می­شود. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت می­کند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب می­گیرند. در پایین فیلترشنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند. در زیر مخزن، آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود.

بک واش یا شست و شوی فیلترشنی:

شرکت فنی مهندسی پیوند آب سپاهان جهت بک واش در فیلترها از شیرهای سه طرفه به صورت دستی یا اتوماتیک بسته به شرایط فرآیند استفاده می نماید.

شست و شوی معکوس یا همان پس شویی در فیلترشنی به سادگی و از طریق برگشت جریان آب صورت می گیرد. بدین صورت که با عبور بالعکس جریان از پایین به سمت بالای فیلترشنی، مواد زائدی که در بین شن های فیلتر، گیر کرده است به فاضلاب انتقال می یابد.

جهت انجام عملیات بک واش پمپ خاموش شده و شیر سه طرفه در حالت بک واش قرار می گیرد. عملیات بک واش معمولا حدود 7 تا 10 دقیقه انجام شده و بعد از آن با قرار دادن شیر در حالت فیلتر، تصفیه به صورت معمول انجام می گیرد.

فیلترشنی